Jak naprawić blaszany dach?

naprawa dachu z blachy

Jeżeli pojawiają się wykwity na ścianach albo występuje dość duże zawilgocenie na poddaszu, to warto jak najszybciej wziąć pod lupę dach. Niestety wiele błędów w sztuce dekarskiej możliwe jest jedynie do wykrycia po dość obfitych opadach deszczu. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla osób, które mają tego typu problem i chcą dowiedzieć się jednocześnie, w jaki sposób dokonać kompleksowych napraw dachu z blachy.

Dokładne uszczelnienie przecieków w dachu blaszanym

Zdecydowana większość usterek dotyczących pokrycia dachowego zaczyna się dość niewinnie. Wszystkie wychwycone skazy wymagają oczywiście gruntownych napraw. Najprostszym sposobem na powstrzymanie przecieków jest oczywiście skorzystanie z dobrodziejstwa specjalnych silikonów dekarskich. W dużej mierze to właśnie dzięki tym preparatom, można bardzo szybko uszczelnić wykryte luki bez potrzeby wydawania większych pieniędzy. Pamiętać należy o tym, że tego typu naprawy dachu z blachy sprawdzą się jedynie przez krótki czas. Jeżeli warunki pogodowe się poprawią, to warto poważnie zastanowić się nad gruntownym przeglądem dachu.

Niezawodna membrana

Jeżeli pokrycie dachowe jest w idealnym stanie, to problem najprawdopodobniej tkwi głębiej. Na szczelność dachu blaszanego bardzo duży wpływ ma przede wszystkim specjalna membrana, która montowana jest bezpośrednio pod materiałem pokryciowym. Przy tego typu usterce niezbędne jest oczywiście zdjęcie arkuszy blachy nad miejscem, gdzie pojawił się przeciek. Niestety woda może przemieszczać się pod materiałem, dlatego też znalezienie uszkodzonej membrany nie jest tak prostym zadaniem. Jeżeli uda się ustalić lukę w membranie, to można ją szybko zakleić. W zadaniu tym pomóc może specjalna taśma dekarska.

Jak naprawić drobne uszkodzenia blachy

Nawet najlepsze jakościowo blaszane dachy mogą ulec zniszczeniu, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się, jak poradzić sobie z usterkami. Jak wspomniano powyżej wszystkie uszkodzenia warto naprawić jak najszybciej, dzięki czemu nie dojdzie do ich powiększenia. Jeżeli nie dokona się błyskawicznej naprawy, to nawet drobna usterka, może stać się poważnym ogniskiem korozji. Uszkodzone miejsca najlepiej dokładnie oczyścić, a następnie odtłuścić białym alkoholem. Jeżeli na powłoce pojawi się rdza, to należy ją usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym. Wszelkie zarysowania można pokryć specjalnymi farbami, które przeznaczone są do malowania dachów z blachy. Specjaliści zalecają, aby podczas malowania korzystać z najmniejszego pędzelka.

Wymiana arkusza blachy

Dużym atutem dachów z blachy jest to, że w każdej chwili można wymienić uszkodzone arkusze blachy. Wymiana jest niezbędna zwłaszcza, gdy blacha jest dziurawa. Zamawiając blachodachówki warto pomyśleć o pewnym zapasie, który przydać może się w niedalekiej przyszłości. Niestety nie wszystkie blachodachówki będzie można dokupić. Problemy pojawiają się przede wszystkim przy blachodachówkach, które cięte są na wymiar. Wynika to oczywiście z tego, że są one bardzo często przygotowywane na konkretne zamówienie.

Zobacz także: Naprawa dachu z papy

Jakie formalności wiążą się z naprawą dachu z blachy?

Samodzielna naprawa blaszanego dachu, usuwanie drobnych przecieków, czy też kompleksowe czyszczenie dachówki nie wymaga oczywiście żadnych formalności. Pamiętać należy jednak o tym, że naprawa więźby dachowej albo wymiana pokrycia dachowego wymaga stosownego zgłoszenia do starostwa powiatowego. W zgłoszeniu tym należy dokładnie opisać rodzaj i zakres przeprowadzonych robót oraz termin ich realizacji. Wymagane jest także specjalne oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością. Do prac remontowych można przystąpić dopiero po 30 dniach od daty zgłoszenia. Warunkiem jest oczywiście to, że starostwo nie wniesie sprzeciwu.

Wymiana całego pokrycia dachowego

Niestety nawet profesjonalnie przeprowadzona naprawa dachu z blachy nie daje 100% gwarancji, że będzie on szczelny. Przy większych usterkach niezbędna jest wymiana pokrycia na nowe. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego konstruktora, który dokładnie sprawdzi stan więźby dachowej i podpowie, jakie pokrycie najlepiej wybrać, aby uniknąć problemów. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wymiana starego pokrycia na identyczne albo lżejsze. W ten sposób nie ma problemu z dodatkowym obciążeniem. Szczególną uwagę należy zwrócić także na izolację. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie dokonać wymiany pokrycia dachowego albo dokonać napraw blaszanego dachu, powinny skorzystać z pomocy doświadczonego dekarza. Na wysokiej jakości materiałach i dobrych fachowcach nigdy nie warto oszczędzać.