Jak obniżyć koszty ogrzewania?

jak zmnieszyć koszty ogrzewania

Cena energii rośnie z roku na rok. W celu ograniczenia rachunków za ogrzewanie, które zimą są największe, warto przez cały rok dbać o nieruchomość i ilość generowanej energii. Odrobina sprytu i kilka prostych prac budowlanych mogą okazać się wyjątkowo pomocne w obniżeniu kosztów ogrzewania, co pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy i przeciwdziałanie przesadnej utracie ciepła.

Mądrze gospodaruj energią

Jednym z najczęstszych powodów wysokich opłat za ogrzewanie jest nieodpowiednie dysponowanie energią. Niestety, ale w wielu gospodarstwach domowych dochodzi do prawdziwego marnowania ciepła – wynika to po prostu z roztargnienia i niewiedzy dotyczącej optymalnego oszczędzania. Bo jak się okazuje, to naprawdę nic trudnego. Oto kilka prosty rad, które pomogą w zmniejszeniu kosztów:

Ocieplenie domu

W wielu przypadkach wysokie zużycie energii jest uwarunkowane kiepską termoizolacją nieruchomości. Przeprowadzenie prac ukierunkowanych na ocieplenie domu może obejmować praktycznie każdą część budynku. Termomodernizacje są przeprowadzane m.in. w obrębie dachu i poddasza, stropu, ścian, podłóg, drzwi, okien, podpiwniczenia lub zewnętrznych ścian i elewacji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia domu? Najlepiej postawić na komponenty gwarantujące niską wartość współczynnika lambda, który określa ilość ciepła przepływającego przez konkretny materiał budowlany. Im niższy, tym większa skuteczność w ograniczeniu ucieczki energii. Ocieplenie jest szczególnie przydatne w przeciwdziałaniu tzw. mostkom termicznym – są to miejsca w konstrukcji budynku, które są szczególnie osłabione i powodują utratę drogocennego ciepła.

Wśród ogromnej ilości dostępnych materiałów budowlanych najlepszym wyborem okazuje się pianka poliuretanowa. Piana PUR gwarantuje nie tylko solidne wsparcie w ociepleniach domów, ale i szereg innych korzyści. Natryski pianką są także świetnym sposobem na zagwarantowanie dodatkowej izolacji akustycznej. Ponadto zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci, co umożliwia ochronę przed rozwojem pleśni i innych chorobotwórczych mikroorganizmów. Poliuretanowa piana PUR jest doceniania przez firmy budowlane z uwagi na wysoką chemio- i ognioodporność co sprawia, że zapewnia dużą dozę bezpieczeństwa dla domowników. Jej prosta i szybka aplikacja pozwala na dotarcie do trudnodostępnych miejsc, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty związane z termomodernizacją budynku.

Naprawa lub wymiana systemu grzewczego

Jeżeli kwestie związane z gospodarowaniem energią i termoizolacją nie stanowią przyczyny wysokich rachunków za ogrzewanie, to problem prawdopodobnie tkwi w wadliwej instalacji. Kiepska izolacja przewodów, wiekowy kocioł lub stare typy grzejników często wymagają wymiany, aby raz na zawsze uporać się ze zbyt dużymi rachunkami. W przypadku nowych urządzeń dobrze jest wykonywać regularne serwisy, aby kontrolować funkcjonalność całego systemu grzewczego i uniknąć poważnych usterek – często stanowiących przyczynę znacznie większych kosztów, aniżeli tych wywoływanych stratami energii. W przypadku instalacji grzewczej dobrze jest też postawić na ekonomiczne rozwiązania np. montaż termostatów do sterowania kotłami lub pompą, czy zakup elektronicznych programatorów do grzejników.

Zobacz również: Izolacja termiczna fundamentów – jakie materiały wybrać?

Profesjonalne ocieplenie domu z FastKraków

Firma budowlana FastKraków oferuje skuteczną termomodernizację różnych typów budynków. Specjalizujemy się w ocieplaniu domów jednorodzinnych i mieszkań, ale z chęcią podejmiemy się izolacji termicznej innych nieruchomości. Nasze wieloletnie doświadczenie stanowi gwarancję wysokiej jakości pracy, którą realizujemy w terminie i bez dodatkowych kosztów. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą.