Jak zacząć budowę domu?

Jak zacząć budowę domu?

Budowa domu to jedno z największych wyzwań w życiu. Po pierwsze to ogromna inwestycja, która wymaga ogromnych nakładów finansowych. Często wiele lat oszczędza się na ten cel. Po drugie, dom ma być miejscem dla rodziny. Musi być komfortowy i wygodny. Zanim zdecydujemy się na inwestycję, warto dowiedzieć się, od czego zacząć budowę domu i jakie formalności należy wykonać w tym celu.

Warunki zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego — formalności przed budową domu

W Polsce istnieją gminy i miasta, które mają miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz takie, które go nie posiadają. W przypadku, kiedy działa pod budowę domu znajduję się w obszarze objętym planem, wówczas koniecznie trzeba się z nim zapoznać. Od czego zacząć? W planie należy sprawdzić:

Projekt domu powinien być zgodny z tymi założeniami, inaczej nie będzie możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli dana działka nie została objęta wspomnianym planem, wtedy należy złożyć do wójta lub burmistrza wniosek o wydanie warunków zabudowy. We wniosku wskazuje się wszystkie najważniejsze informacji na temat wielkości domu, kąta nachylenia dachu itp. W decyzji zostaną wskazane, jakimi wytycznymi należy się kierować podczas wyboru projektu i budowy domu.

Wybór projektu i jego adaptacja

Kolejny krok to wybór gotowego projektu domu oraz jego adaptacja. Można też zdecydować się na projekt indywidualny, czyli stworzenie przez biuro projektowe budynku spełniającego wymagania. Na tym etapie warto skonsultować się z biurem projektowym oraz firmą budowlaną, a nawet pokusić się o wybór firmy budowlanej już wtedy. Może ona udzielić niezbędnych rad z punktu widzenia wykonawcy. Z kolei biuro projektowe musi dokonać w projekcie niezbędnych zmian oczekiwanych przez inwestora, a także zaadaptować go do danej działki tak, aby spełniam wymogi formalne. Kiedy projekt jest już wybrany, wówczas można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek składa się w starostwie powiatowym wraz z następującymi dokumentami:

Kiedy czas na budowę, czyli jak wybrać dobrą firmę budowlaną?

Wydaje się, że najlepszy czas na wybór firmy budowlanej to moment, kiedy wszystkie formalności przy budowie domu są już zakończone. Nic bardziej mylnego. Poszukiwania firmy powinno się rozpocząć już wtedy, gdy wybieramy projekt. Podczas wyboru firmy warto kierować się następującymi przesłankami:

Podsumowując, formalności przy budowie domu to nic strasznego, wystarczy się do nich dobrze przygotować. Nie można jednak zapomnieć także o technicznej stronie przedsięwzięcia. Inaczej może okazać się, że mając pozwolenie na budowę w garści, będziemy czekać na firmę budowlaną kilkanaście miesięcy.