Planując budowę domu należy dokładnie przeanalizować każdy kolejny krok. Zacząć należy od podstaw, które muszą zostać przygotowane z dbałością o najmniejszy detal. Jakie fundamenty należy wybrać? Czym się od siebie różnią? Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do ich wykonania?
Dla niektórych osób aktualne ceny mieszkań w dużych miastach mogą okazać się abstrakcyjne. Z tego powodu wiele rodzin decyduje się przeznaczyć fundusze na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego – w typowym projekcie mowa tu o nieruchomości składającej się z 3 pokoi, kuchni połączonej z salonem, łazienki, wc, poddasza oraz garażu. Niekiedy dochodzi do tego także piwnica. Wszystko to musi zostać postawione na właściwie przygotowanym fundamencie, który niczym prawdziwy kręgosłup ma za zadanie dźwigać cały ciężar budowli.
W dzisiejszym budownictwie odchodzi się od projektów, które charakteryzują się dużym obciążeniem. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się fundamenty w formie betonowej ławy fundamentowej. Im wyższa jest klasa użytego betonu, tym ława będzie mieć większą wytrzymałość. To natomiast zapewni niezbędne bezpieczeństwo dla całej konstrukcji. Przygotowanie ławy fundamentowej nie należy do trudnych projektów:
Alternatywą dla ław jest płyta fundamentowa. Ten rodzaj fundamentu pod budowę domu jest polecany w przypadku kiepskich warunków gruntowych oraz niekorzystnego klimatu dla prac budowlanych. Duża powierzchnia płyt gwarantuje wysoki poziom nośności oraz zapewnia znacznie mniej odkształceń w trakcie budowy domu.
Innym rodzajem fundamentów są ławy schodkowe, które są wykorzystywane w przypadkach częściowo podpiwniczonych domów. Takie nieruchomości zazwyczaj przylegają do innych obiektów lub są budowane na skarpach. Niestety pomysł częściowego podpiwniczenia jest kłopotliwy, bo niezwykle często wiąże się z brakiem dostatecznej ochrony przed zawilgoceniem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zrobienie pełnego podpiwniczenia lub wykonanie wcześniej wspomnianej płyty fundamentowej.
Warto też wspomnieć o fundamentach palowych. Ich zastosowanie jest polecane w przypadku głębokiego położenia nośnej warstwy gruntu. Zadaniem ekipy budowlanej jest wylanie solidnych żelbetowych słupów, na które układa się żelbetową belkę – to właśnie ona stanowi bezpośrednie podparcie dla nośnych ścian domu. Pale fundamentowe są przygotowywane indywidualnie pod nośność gruntu i projekt budynku, dlatego trudno mówić o konkretnych przekrojach, zbrojeniach czy głębokości umieszczenia. Jednak rozstaw wynosi od 2 do 3 metrów. Punktowe oparcie dla ścian pozwala na ich efektywną termoizolację od gruntu np. ocieplając słup za pomocą wełny lub natrysku pianką poliuretanową.
Należy zwrócić uwagę na grunt i jego zdolności nośne. Torfowiska, tereny niejednorodne czy obszary nasypowe stwarzają duże niebezpieczeństwo dla prac budowlanych. Jeżeli w pobliżu zakupionej działki nie znajdują się inne nieruchomości o podobnych lub większych rozmiarach, to wówczas warto wykonać profesjonalną analizę geotechniczną. Równie istotną kwestią jest strefa klimatyczna lokalizacji, która wpływa na głębokość planowanych fundamentów. Oba aspekty są niezbędne do sprawdzenia przed wyborem konkretnego rodzaju podstawy dla domu.
W przypadku głębokości zwykle realizuje się projekty o wartości od 0,8 do 1,4 metra. Dokładna wielkość jest ściśle uzależniona od regionu i rodzaju gruntu, na którym zaplanowano realizację inwestycji. Przykładowo tereny wysadzinowe, czyli nie zwiększjące własnej objętości na wskutek mrozów i niskich temperatów (tj. gruby piasek i żwir), mogą charakteryzować się płytszymi fundamentami. Z kolei wysokość funadementów pod budowę domu jest ściśle uzależniona od projektu.
Jeżeli planujesz budowę domu jednorodzinnego lub innej nieruchomości, polecamy skorzystać z usług firmy Fast Kraków. Nasze wieloletnie doświadczenie w pracach budowlanych pozwala na dokładne określenie rodzaju fundamentów pod budowę domu oraz ich sprawne wykonanie, podobnie jak innych zadań związanych z odnowami, przebudowami czy naprawami.