Jakie jest zastosowanie kominów przemysłowych?

Budowa komina przemysłowego

Jednym ze znaków rozpoznawczych fabryk są wysokie kominy przemysłowe. Czy tego typu konstrukcje są niezbędne dla funkcjonowania niektórych przedsiębiorstw? Za co odpowiadają i w jakich gałęziach przemysłu znajdują zastosowanie?

Kominy przemysłowe – czym są i jaką funkcje pełnią?

Zindustrializowane regiony, w których znajdują się rozbudowane firmy i zakłady produkcyjne, są nierozerwalnie związane z obecnością kominów przemysłowych. To specjalnie przygotowane konstrukcje, które mają za zadanie odprowadzać uboczne produkty spalania rozmaitych paliw. Dym, gazy, pyły i szereg innych komponentów powstających w tym procesie zostają przekazane z budynku do atmosfery. Budowa komina przemysłowego ma związek z rodzajem gazu, który znajduje się w odprowadzanym dymie – w niektórych przypadkach materiały konstrukcyjne mogłyby się okazać zbyt słabe wobec silnego oddziaływania spalin, co w konsekwencji spowodowałoby mniej lub bardziej poważne uszkodzenie.

Zastosowanie kominów przemysłowych

W dawnych czasach wiele fabryk wykorzystywało węgiel i inne formy paliw do realizacji procesów produkcyjnych, co generowało duże ilości spalin i wymagało budowę kominów przemysłowych. Dziś większość urządzeń znajdujących się w przedsiębiorstwach wykorzystuje energię elektryczną, co w znacznym stopniu pozwoliło zredukować użycie paliw generujących wyjątkowo szkodliwe dymy.

Obecnie kominy przemysłowe są związane przede wszystkim z branżą ciepłowniczą. Za pomocą komina przemysłowego dochodzi do odprowadzania wszelkich produktów ubocznych będących efektem produkcji energii cieplnej czy prądu elektrycznego. Elektrownie wykorzystują kominy jako chłodnie, które (jak sama nazwa wskazuje), umożliwiają chłodzenie wody wykorzystywanej do sprawnego funkcjonowania urządzeń wewnątrz budynku.

Inne branże i gałęzie przemysłu wykorzystujące specjalistyczne kominy:

Budowa komina przemysłowego

Większość kominów wykorzystywanych w przemyśle jest zbudowana z ceramiki, stali lub żelbetonu. Dobór materiał jest niezbędny dla zapewnienia całej konstrukcji optymalnej ochrony przed odprowadzanymi gazami i spalinami. Niemniej jednak stalowe kominy przemysłowe są obecnie najczęściej występującymi, co wynika z ogromnej liczby zalet, które niesie za sobą wspomniany materiał.

W budowie komina przemysłowego ze stali wyróżnia się następujące elementy:

Określony typ komina wymaga też odpowiedniego przewodu – spalinowy potrzebuje przewodu dymowego, a wentylacyjny wykorzystuje przewód gazowy.

Kominy przemysłowe wykonane ze stali można też podzielić ze względu na ilość powłok tj. jednopowłokowe i dwupowłokowe.

Nie można zapominać, że w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy muszą zwracać uwagę na kwestie związane z zanieczyszczeniami środowiska – jeżeli fabryka będzie generować przesadnie negatywny wpływ na lokalny teren, to wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że inwestor nie uzyska pozwolenia na jej budowę. Dlatego filtry na kominy przemysłowe można potraktować jako niezbędny element wyposażenia. Dzięki nim poziom emitowanych zanieczyszczeń do atmosfery ulega znaczącej redukcji.

Rodzaj powłoki wewnętrznej a typ odprowadzanego gazu

W przypadku większości gazów wykorzystuje się typowe przewody stalowe, które są wzbogacone w dodatkowe powłoki chemoodporne. Jednak gdy komin przemysłowy ma za zadanie odprowadzać specyficzną formę gazu, to wówczas konstrukcja powinna być wyposażona w wykładzinę z właściwie dostosowanym materiałem ochronnym:

Zalety i wady stalowych kominów przemysłowych

Największymi zaletami kominów zbudowanych ze stali jest prostota i szybkość ich montażu i demontażu – w zależności od jego wysokości i liczby poszczególnych komponentów, czas trwania instalacji nie powinien przekraczać 7 dni. Oprócz tego firmy budowlane wskazują, że elementy konstrukcyjne nie są zbyt ciężkie, co przekłada się na ograniczenie kosztów transportu. Stalowe kominy przemysłowe są bezproblemowe w konserwacji i łatwo im zagwarantować ochronę przed rozwojem korozji.

Jeżeli chodzi o wady to można wymienić tutaj właśnie konieczność regularnej konserwacji, co stanowi dodatkowy wydatek dla przedsiębiorcy. Niemniej jednak dzięki takim pracom można zagwarantować konstrukcji dostatecznie długą żywotność i funkcjonalność.

Zobacz również: Proces budowy hali magazynowej

FASTKRAKÓW – projektowanie i budowa kominów przemysłowych

Osoby zainteresowane postawieniem, naprawą i konserwacją kominów przemysłowych zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy budowlanej FastKraków. Nasze wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowany zespół fachowców i odpowiedni sprzęt pozwolą na szybką realizację projektu. Z chęcią pomożemy w budowie komina przemysłowego – zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu!