Właściciele domów jednorodzinnych borykają się z problemem nieproszonych gości ze świata zwierząt. Oprócz popularnych “lokatorów” w postaci termitów, korników czy pluskiew nie można zapominać o kunach, które niezwykle często urzędują na poddaszach. Czy szkody spowodowane przez kunę na dachu są łatwe do naprawy? W jaki sposób należy sobie radzić w takiej sytuacji?
Strych stanowi dla kuny niezwykle dogodne miejsce na założenie przytulnego gniazda, zwłaszcza gdy poddasze zostało objęte pracami termoizolacyjnymi. Bezpieczne, nieuczęszczane, a przede wszystkim suche i ciepłe lokum jest idealną opcją dla zwierzaków, które niejednokrotnie decydują się na zalęgnięcie w prywatnych domostwach. Dla kuny to świetne siedlisko do przechowywania pożywienia i wychowywania młodych, a także baza wypadowa na łowy i schronienie przed innymi drapieżnikami. Co więcej, nierzadko buszują po śmietnikach i plądrują ogrody znajdujące się na terenie posesji.
W większości przypadków kuny zagnieżdżają się w domostwach, których poddasza są ocieplone za pomocą wełny mineralnej. Miękki i termoizolacyjny materiał sprawia, że kuny czują się niezwykle komfortowo. Jednak to tylko kwestia czasu, jak dzicy lokatorzy przystąpią do stopniowego nadgryzania i wydzierania nagromadzonych pokładów wełny. Dzięki temu tworzą kanały komunikacyjne do poruszania się po całym strychu.
Nietrudno domyślić się, że kuna na dachu robi szkody prowadzące do ubytków związanych z zatrzymywaniem ciepła. To natomiast powoduje zbędne straty energii, które przekładają się na zwiększenie kosztów ogrzewania poddasza. Nieprawidłowa termoizolacja może skutkować innymi problemami np. pleśnią, mostkami termicznymi czy uszkodzeniami elementów budowlanych. Oprócz tego nie można zapominać o dużej ilości zwierzęcych odchodów, które charakteryzuje niesamowicie intensywny i nieprzyjemny zapach. Często można też zaobserwować pozostałości po polowaniach m.in. rozerwane fragmenty myszy lub ptasie pióra.
Jednak obecność kuny na dachu nie wyklucza szkód w innych aspektach związanych z budynkiem. Wśród nich należy wspomnieć o:
Przede wszystkim należy wiedzieć, że kuna domowa jest gatunkiem objętym ochroną i jej pozbycie się może okazać się naprawdę problematyczne. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, co spodowało pojawienie się niechcianych lokatorów na poddaszu. Jedną z najczęstszych przyczyn są inne zwierzęta – jeżeli na dachu znajdują się gniazda ptaków, owadów lub innych gryzoni (np. myszy), to należy je usunąć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzaki opuszczą domostwo i zaczną poszukiwania nowego lokum.
Innym sposobem jest zastosowanie odstraszaczy zapachowych. Mogą to być preparaty w postaci areozolu zakupionego w sklepie ogrodniczym lub nieco bardziej naturalne rozwiązania – wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na użycie psiej sierści lub tygrysich odchodów (które można dostać w pobliskim zoo). W obu przypadkach kuny mogą po kilku dniach opuścić poddasze, aby znaleźć nowe miejsce na gniazdo.
Nie można jednak zapominać, że istotną rolę odgrywa profilaktyka! Warto zawczasu zminimalizować szansę na pojawienie się kun na dachu. W tym celu dobrze jest zadbać o:
Sprawdź również: Naprawa dachu po kunie. Jak usunąć uszkodzenia?
Firma budowlana FastKraków ma wieloletnie doświadczenie w zakresie remontów i prac związanych z zabezpieczeniem i naprawą dachów przed kunami. Na swoim koncie mamy wiele zrealizowanych projektów dotyczących usterek wyrządzonych przez nieproszonych gości. Proponujemy nieinwazyjne i skuteczne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Wykorzystujemy nowoczesny sprzęt i wysokiej jakości materiały, aby zapewnić najlepszy z możliwych standardów. Co więcej, współpracujemy z kancelarią odszkodowawczą – bez najmniejszego problemu przekazujemy przygotowaną dokumentację, aby pomóc w uzyskaniu należnej rekompensaty z powodu poniesionych strat. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług!