Montaż okien dachowych – co należy o nim wiedzieć?

Montaż okien dachowych – co należy o nim wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na adaptację poddasza do postaci przestrzeni mieszkalnej. Jednym z najważniejszych etapów w realizacji tego planu jest montaż okien dachowych. Na co warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do pracy? Czym się kierować podczas remontu?

Wiek nieruchomości a montaż okien dachowych

Na przestrzeni lat trendy w budownictwie uległy znaczącym zmianom. Dlatego też różnice pomiędzy nowymi i starymi nieruchomościami są stosunkowo duże. Rozbieżności dotyczą odległości między krokwiami w więźbie dachowej. Obecnie jest to wielkość wahająca się od 90 do 100 cm, natomiast w dawnych domach jednorodzinnych wartość ta wynosiła od 70 do 90 cm. Na tej podstawie można dobrać odpowiednie okna dachowe – najlepszą opcją do montażu będą te produkty, których szerokość będzie około 5 cm mniejsza od rozstawu krokwi. W ich przypadku instalacja przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Zgoła inaczej jest w sytuacji, gdy zapada decyzja o zamocowaniu okien o szerokości większej niż wspomniany rozstaw. Wiele osób wybiera okna dachowe, których szerokość osiąga ponad 130 cm! W takiej sytuacji dekarze zajmujące się montażem muszą przeprowadzić dodatkowe prace. Mowa tu o wycięciu części dachowej krokwi i przyłączeniu prostopadłych belek (zwanych wymianami) w więźbę. Dzięki temu ciężar okien dachowych zostanie rozłożony na sąsiednie i w pełni zachowane krokwie.

Czy trzeba mieć pozwolenie na montaż okien dachowych?

Wszystko jest uzależnione od rodzaju przeprowadzanych prac. Jeżeli celem jest wymiana dotychczasowych okien dachowych (czyli montaż w identycznym miejscu), która nie powoduje żadnej zmiany w nieruchomości (m.in. kształtu i wielkości otworów okiennych czy teren zabudowy), to wówczas nie ma potrzeby starać się o pozwolenie. Prace kategoryzowane jako remont mogą być realizowane bez konieczności kontaktu z organami administracji architektoniczno-budowlanej.

W jakiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie urzędowego pozwolenia na prace budowlane? Według znowelizowanego (2020) Prawa budowlanego odpowiednie pozwolenie jest niezbędne w przypadku wszelkich działań, które powodują zmianę w konstrukcji nieruchomości. Za przykład mogą posłużyć takie realizacje jak:

Warto też wiedzieć, że prace zmieniające konstrukcję istniejącego budynku będą wymagać zgłoszenia do odpowiednich organów. Przykładem tego typu działania jest wymiana starych okien dachowych wraz z poszerzeniem obecnych otworów.

Na czym polega montaż okien dachowych?

Przed rozpoczęciem instalacji okien dach jest zwykle okryty odpowiednim materiałem izolującym np. folią lub membraną paroprzepuszczalną. Niekiedy ekipa budowlana decyduje się na położenie ostatecznego pokrycia dachowego (np. dachówka ceramiczna), ale z pozostawieniem “gołego miejsca” wokół zaplanowanego położenia okna. W tym obszarze nie należy przybijać łat – jeżeli jednak zostały już wcześniej założone, powinny zostać wycięte.

Niezwykle ważną kwestią podczas montażu okien dachowych jest zapewnienie właściwej izolacji. Prace te można podzielić na dwa etapy. Pierwszym są działania dotyczące zewnętrznej części dachu. W tym przypadku mowa jest to instalacja kołnierza uszczelniającego, który musi być właściwie dobrany do wybranego pokrycia dachowego wraz z jego wysokością.

Druga część prac dotyczy strefy wewnętrznej. W tym przypadku fachowcy mają pełne ręce roboty i ich zadanie polega m.in. na właściwym rozmieszczeniu foli izolującej parę, odpowiednim ociepleniu szczeliny okiennej czy wyłożeniu jej za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Warto też zadbać o ciepło wokół ramy okiennej. Niejednokrotnie brak szczelności w obrębie ościeznicy powoduje dużą utratę ciepła i zwiększenie szans na gromadzenie się wody. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie prac termoizolacyjnych, np. przy pomocy pianki poliuretanowej.

Jak długo trwa wstawienie okien dachowych?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Instalacja okien w dachu jest uzależniona od szeregu czynników, które wpływają na finalny czas realizowanej uslugi. Wśród nich należy wziąć pod uwagę:

Doświadczeni fachowcy z zakresu prac dekarskich mogą wykonać montaż okien dachowych nawet w kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że każda budowa rządzi się własnymi prawami. Dlatego też zlecenia są najcześciej oceniane w sposób indywidualny i po uprzednim zapoznaniu się ze stanem faktycznym nieruchomości.

Zobacz również: Dach płaski czy dwuspadowy? Co wybrać?