Niepozorny przedmiot, jakim jest rynna odgrywa bardzo istotne zadanie. Odprowadza wodę oraz topniejący śnieg, żeby nie uszkodziły powierzchni dachowej. Patrząc z boku jej montaż wydaje się bardzo prosty, jednak bez kierunkowej wiedzy dekarza można sobie bardzo zaszkodzić. Woda musi zostać przekierowana z dachu do gruntu lub kanalizacji. Jak się zabrać za zakładanie rynien?
Prawidłowo zamocowana rynna musi mieć 3 – 5 mm spadu w kierunku części, która odbiera wodę i przekierowuje ją bezpośrednio w dół do gruntu lub kanalizacji. Okiem laika nietrudno nie zauważyć tego przechyłu. Jednak kiedy go nie będzie to odprowadzany płyn może gromadzić się wewnątrz rynny, a następnie przelewać się na elewację budynku. Doprowadzi to do szybkiego odbarwienia tynku. Haki powinny być zamontowane nie dalej niż 15 cm od odpływów, łączników oraz narożników. W miejscach łączeń elementy muszą być wzmocnione, żeby pod ciężarem odprowadzanej cieczy nie załamać się. Najlepszą metodą jest wstępne ułożenie wszystkich elementów wzdłuż ściany i rozplanowanie haków. Wtedy można mieć pewność, że po montażu rynien nawet przy intensywnych opadach nic złego się nie wydarzy.
Nie trudno stwierdzić, że rynna szybko rzuca się w oczy. Żeby wyglądała estetycznie oraz spełniała swoje zadanie najlepiej wybrać tą wykonaną z materiału odpornego na promieniowanie UV. W innym przypadku kolor szybko wyblaknie, ale tak, że może osłabić się struktura rynny. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie rady od doświadczonego specjalisty, który będzie miał zdanie na temat każdej firmy.
Poszczególne detale remontowanego domu muszą być dopasowane w taki sposób, żeby cieszyły oczy właścicieli przez długie lata. Muszą być także dostosowane kolorystycznie w przeciwnym wypadku, pomimo funkcjonalności, ostateczny efekt będzie nieelegancki. Trwałe materiały kosztują oczywiście nieco więcej, jednak będą spełniać swoją funkcję, a przy tym dobrze wyglądać przez długi czas. Najlepiej zrobić raz a porządnie i kierować się zasadą, że chytry traci dwa razy.
Planując montaż rynien trzeba się zastanowić, o ile ma się wybór, czy chce się łączyć rynny z systemem kanalizacji, czy też wykorzystywać wodę dla prac około domowych. Deszczówka może być przydatna do kąpieli, gdyż jest wodą miękko, a także świetnie nada się do podlewania roślin posadzonych w ogrodzie. Jest to rozwiązanie wykorzystywane często przez mieszkańców mniejszych miejscowości oraz posiadaczy rekreacyjnych ogórków działkowych.
Zobacz także: Drenaż opaskowy fundamentów
W przypadku posiadania przydomowego ogrodu warto pomyśleć o założeniu dwóch rynien. Jedna, która będzie odbierała nadmiar wody i druga, która część cieczy przetransportuje do pojemnika na deszczówkę. Takie rozwiązanie daje pewność, że nie dojdzie do przelania wody przez rynnę, a jednocześnie powstaje możliwość oszczędzenia wydając mniej przy płaceniu za wodę. Można naśmiewać się z rozwiązań mieszkańców mniejszych miejscowości, ale mają one swoją rację bytu, której mogą nie zrozumieć mieszkańcy bloków.
Jedną z najbardziej istotnych informacji jest kwota, którą trzeba zapłacić za same materiały do wykonania systemu odprowadzania wody z powierzchni dachowej. W przypadku mocno ograniczonego budżetu nie ma wyjścia i trzeba wziąć to, co jest w zasięgu. Dobrze jednak jest znaleźć produkt, który będzie w najlepszym stosunku ceny do jakości, wtedy nie ma obaw o nadwyrężenie budżetu domowego, a jednocześnie posiada się gwarancję, że całość będzie działać przez długie lata.
Jeśli montaż rynien jest komuś zagadnieniem zupełnie obcym, wtedy lepiej poprosić o wykonanie montażu dekarza o dobrej reputacji. Praca wtedy przebiegnie dużo szybciej i można mieć pewność, że instalacja została wykonana prawidłowo. Kiedy montaż jest wykonany przez osobę, która zajmuje się tym zawodowo ma się pewność, że w razie gdyby coś zaczęło się psuć, to jest osoba, do której można się zwrócić. Na każdą usługę przysługuje gwarancja, ale także kiedy pojawi się problem, ma się osobę, która zna sytuację od początku do końca.