Montaż wyłazu dachowego – podstawowe zasady

montaż wyłazu dachowego

Choć każdy dach obejdzie się bez okien połaciowych, to jednak w żadnym budynku nie może zabraknąć wyłazu dachowego. W jakim celu należy o niego zadbać? Co należy wiedzieć o jego montażu?

Po co montować wyłaz dachowy?

Obecność wyłazu dachowego dostarcza właścicielom nieruchomości wielu korzyści. To przede wszystkim idealny sposób na bezpieczne i komfortowe wyjście na powierzchnię dachu, np. w celu przeprowadzenia prac porządkowych lub remontu. Wyłaz zapewnia doświetlenie i wietrzenie poddasza. Zwłaszcza, że koszty jego zakupu i montażu są znacznie tańsze niż w przypadku okien połaciowych.

Montaż wyłazu dachowego a dobór właściwego produktu

Ramy wyłazu dachowego zbudowane są z rozmaitych materiałów (m.in. aluminium, drewno, PVC), co pozwala dobrać odpowiedni produkt do rodzaju okien i pokrycia dachowego. Warto też zadbać, aby wyłaz był wyposażony w hartowaną szybę. Dzięki temu zapewni dużą odporność wobec oddziaływania rozmaitych czynników, np. burzy, nadmiernej ilości śniegu czy intensywnego opadu gradu. Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na obecność siłowników pneumatycznych. Pozwalają zapobiec przed niespodziewanym zatrzaśnięciem wyłazu oraz ułatwiają ustawienie jego skrzydła w różnych pozycjach.

Równie istotną kwestią jest samo poddasze. W przypadku pomieszczenia nieużytkowego dobrym wyborem jest zimny wyłaz, który jest pozbawiony właściwości termoizolacyjnych. Z kolei strych użytkowy należy wzbogacić w ciepły wyłaz dachowy. Dzięki obecności specjalnych szyb zapobiega utratom cennego ciepła, co pozwala m.in. ograniczyć koszty ogrzewania i doprowadzić do realnego obniżenia rachunków.

Jak wygląda montaż wyłazu dachowego?

Proces instalacji wyłazu dachowego jest wieloetapowy, a każda część wymaga skrupulatnej realizacji. Tylko w ten sposób istnieje szansa, że montaż zostanie właściwie wykonany.

1. Dobór odpowiedniego miejsca na montaż wyłazu dachowego

W pierwszej kolejności należy właściwie zaplanować miejsce na dachu, które zostanie przeznaczone na montaż wyłazu. Przede wszystkim zwracamy uwagę, aby otwór montażowy był zlokalizowany z dala od elementów uniemożliwiających swobodne korzystanie z wyłazu (np. nie w sąsiedztwie anteny satelitarnej czy piorunochronu). Ponadto dobrym rozwiązaniem jest montaż wyłazu dachowego nieopodal komina. Podczas wyboru miejsca trzeba pmiętać, że wyłaz ma zapewniać efektywne doświetlenie pomieszczenia i powinien być prosty w obrobieniu pokryciem dachowym.

2. Właściwe wykreślenie linii oraz usunięcie poszycia dachowego

Po wybraniu właściwego miejsca czas na przygotowanie otworu. Na suficie poddasza wyznaczamy linie, które odzwierciedlają rozmiary wyłazu dachowego. Następnie należy dokonać usunięcia warstwy ocieplenia i rozcięcia membrany dachowej. Warto wiedzieć, że dachówki pokrywające dach nieruchomości trzeba przyciąć za pomocą szlifierki.

3. Wzmocnienie dachu w miejscu montażowym

Kolejnym punktem jest zamocowanie do krokwi dachu dodatkowych łat, które musimy umieścić nad i pod otworem montażowym. Później do przytwierdzonych łat należy przymocować wywiniętą na zewnątrz membranę dachową.

4. Prawidłowe dopasowanie wyłazu dachowego

W przygotowanym otworze montażowym należy osadzić zakupiony wyłaz dachowy. Do instalacji wyłazu (od wewnętrznej strony dachu – poddasza) należy wykorzystać mocowania, które zostały dołączone przez producenta (np. wkręty, kątniki, blaszki lub chwytaki).

5. Zamontowanie kołnierza dachowego

Następną częścią procesu montażu jest przyklejenie kołnierza ochronnego, który powinien znajdować się od zewnętrznej strony wyłazu.

6. Zewnętrzne mocowanie wyłazu dachowego

Przy pomocy gwoździ lub wkrętów należy przytwierdzić wyłaz od zewnętrznej strony dachu. Podczas tego etapu zwracamy szczególną uwagę na membranę dachową, która może zostać bardzo łatwo uszkodzona.

7. Ułożenie poszycia dachowego

Po zamontowaniu wyłazu należy pozbyć się nadmiernie zalegającego poszycia. W przypadku dachu wykonanego z dachówki usuwamy wodoszczelną gumę przy pomocy noża. Przy goncie bitumicznym używamy lepiszcza, a przy dachu pokrytym blachą należy przeprowadzić specjalną obróbkę materiału.

Profesjonalny montaż wyłazu dachowego z Fast Kraków

Teoretycznie montaż wyłazu dachowego wydaje się niezwykle prosty. W rzeczywistości okazuje się trudnym procesem, który może spowodować wyraźne naruszenie kondycji dachu i spowodować dodatkowe wydatki na naprawę dokonanych usterek. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów – firma Fast Kraków ma wieloletnie doświadczenie w zakresie realizacji rozmaitych projektów budowlanych. Nasz zespół bez najmniejszego problemu dobierze właściwy typ wyłazu dachowego do nieruchomości, zaoszczędzi niepotrzebnych problemów i pomoże w uniknięciu rażących pomyłek, które bardzo często mają miejsce podczas wykonywania prac “na własną rękę”.

Zobacz także: Montaż okien dachowych – co należy o nim wiedzieć?