Prace remontowe mogą dotyczyć najróżniejszych części budynku. Zreperowanie dachu z całą pewnością należy do kosztownych wydatków, ale jest też niezbędne do zagwarantowania budynkowi niezbędnego standardu bezpieczeństwa. Co warto wiedzieć o naprawie dachu wykonanego z dachówki ceramicznej?
Problemy z dachem są niezwykle łatwe do rozpoznania. W większości przypadków ich następstwem są przecieki, które przy naprawdę dużych defektach mogą spowodować niszczenie poddasza i kolejnych pomieszczeń w budynku. Symptomy przeciekającego dachu są łatwe do znalezienia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na obecność niewielkich skroplin, które zwykle powstają w miejscach jak np. świetliki dachowe, kratki wentylacyjne czy dookoła kominów. Drugim sygnałem jest pleśń, która niejako stanowi efekt przesadnej przepuszczalności i zwilgotnienia wspomnianych elementów.
Jeżeli chodzi o przyczyny nieszczelności i naprawy dachu, to można wyróżnić dwie podstawowe grupy czynników.
Jedną z najpopularniejszych przyczyn jest oddziaływanie sił mechanicznych, które powodują naruszenie prawidłowej kondycji dachu. W tym przypadku istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do uszkodzenia. Wśród nich warto wymienić:
W wielu przypadkach zniszczenie dachu stanowi efekt kiepskiej jakości pracy dekarzy. Niejednokrotnie fachowcy nie oferują profesjonalnej usługi, a poziom wykonania pozostawia wiele do życzenia. Co w tym przypadku może stanowić przyczynę uszkodzenia szczelności dachu i powstanie przecieków?
Potwierdzenie obecności defektów w dachu wymaga od właściciela budynku przeprowadzenia pracy remontowej. W przypadku domów popularnym i niezwykle chętnie wykorzystywanym materiałem do pokrywającym dach jest dachówka ceramiczna. Co należy zrobić, aby dokonać sprawnej naprawy dachu z dachówki ceramicznej?
Punktem wyjścia jest oczywiście demontaż starych blachodachówek i usunięcie łat dachowych. W domostwach z dawnych lat łaty są połączone z papą. Uszkodzone dachówki ceramiczne można wyrzucić, natomiast te w dobrym stanie należy zachować w celu zredukowania kosztów. Warto też pamiętać, że ściągnięte blachodachówki trzeba oczyścić z mchu i nagromadzonego brudu, co pozwoli na przedłużenie ich żywotności. Warto też dokonać usunięcia starej foli paroprzepuszczalnej i jej wymiany na folę wysoko paroprzepuszczalną lub nowoczesne membrany dachowe.
Korzystając z usług dekarskich należy zwrócić uwagę na kosz dachowy, lukarnę, połać dachową, okolice kominów oraz okien i włazów. To newralgiczne punkty każdego dachu, które z biegiem lat mogą wymagać dodatkowego uszczelnienia i naprawy. Należy więc w trakcie naprawy zadaszenia dokonać dodatkowego przeglądu wspomnianych elementów.
Po przeprowadzeniu wspomnianych prac należy dokonać montażu nowych łat dachowych i dachówki ceramicznej. Układanie blachodachówki trzeba rozpocząć od prawego dolnego narożnika – w pierwszej kolejności następuje przytwierdzanie dachówek brzegowych. W dalszej kolejności układane są dachówki podstawowe, a te dochodzące do grzbietu mogą wymagać przycięcia. Ponadto należy pamiętać o dachówkach specjalnego przeznaczenia, np. dachówki wentylacyjne.
Zobacz również: Jak naprawić blaszany dach?
Dachy w wielu budynkach mieszkalnych wykorzystują ceramiczne blachodachówki. Materiał ten okazuje się niesamowicie trafnym wyborem, co potwierdza mnoga liczba korzyści:
Sprawdź także: Rodzaje pokryć dachowych – co wybrać?