Odblaskowe ubrania robocze. W jakich sytuacjach warto ich używać?

odblaskowa odzież robocza

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom w firmie stanowi obowiązek wszystkich pracodawców. W niektórych przypadkach niezbędny jest zakup odblaskowych ubrań roboczych, które pozwalają ograniczyć zagrożenie wynikające z racji wykonywanego zawodu. Kiedy należy zadbać o odblaskową odzież roboczą i kto powinien z niej skorzystać?

Czym są odblaskowe ubrania robocze?

To rodzaj odzieży o charakterystycznym fluorescencyjnym kolorze (żółtym lub pomarańczowym) z dodatkiem odblaskowych elementów, co tworzy kompozycję, która pozwala dostrzec użytkowników w warunkach ograniczonej widoczności. Odzież ostrzegawcza jest szczególnie rekomendowana podczas pracy po zmroku, w kiepsko oświetlonym miejscu lub w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. mgły, śnieżycy lub intensywnych opadów deszczu). Odblaskowe ubrania robocze są wykonane z wytrzymałego materiału, który ma zadanie zagwarantować odpowiedni komfort termiczny osobie noszącej. Ponadto ubrania z tej kategorii cechuje wysoka multifunkcjonalność (np. pojemne kieszenie, odpinane elementy), aby bez najmniejszego kłopotu i w krótkim czasie dostosować strój do aktualnych potrzeb i temperatury.

Zastosowanie odblaskowych ubrań roboczych

Głównym przeznaczeniem odblaskowej odzieży ostrzegawczej jest ograniczenie ryzyka, że pracownik zostanie niezauważony w miejscu pełnienia obowiązków i dojdzie do sytuacji narażenia jego zdrowia lub życia. W większości przypadków chodzi o potrącenie przez rozmaite pojazdy (np. samochody, motocykle) lub maszyny i sprzęt (np. budowlany). Dlatego też odblaskowe ubrania robocze kojarzą się przede wszystkim z osobami wykonującymi remonty dotyczące infrastruktury tj. publicznych i prywatnych dróg, mostów, wiaduktów czy autostrad.
W rzeczywistości jej zastosowanie jest znacznie większe, co potwierdza jej obecność u osób:
• będących przedstawicielami służby zdrowia;
• wykonujących zawód profesjonalnego kierowcy;
• pracujących w magazynach, logistyce i spedycji;
• zatrudnionych na lotniskach, kolei lub w portach;
• zajmujących się utrzymywanie czystości i sprzątaniem;
• pełniących służbę np. policjanci, strażacy, strażnicy miejscy;
• trenujących w terenie – zwłaszcza w obszarach podmiejskich;
• odpowiedzialnych za kwestie porządkowe np. ochrona imprez masowych.

Jakie są rodzaje roboczych ubrań odblaskowych?

Strój pracownika jest nierozerwalnie związany z zakresem pełnionych obowiązków i aktualną porą roku. Dlatego też firmy odpowiedzialne za produkcję i sprzedaż odblaskowej odzieży roboczej oferują wiele ubrań, które mogą zostać dostosowane do potrzeb użytkownika. Jak wiadomo, bezpieczeństwo powinno iść w parze z komfortem. Podczas upalnego lata i pracy w pełnym słońcu można zapewnić pracownikom odblaskowe koszulki lub kamizelki, które pomogą ciału uzyskać dostęp do świeżego powietrza i ograniczą szansę przegrzania. Przy niższej temperaturze można wykorzystać roboczą bluzę odblaskową. Gdy nadejdzie mróz, idealnym rozwiązaniem okaże się robocza kurtka zimowa odblaskowa. Pracodawca powinien zagwarantować zatrudnionym dostęp do wszystkich możliwych opcji.
Warto też poruszyć kwestię wcześniej wspomnianej funkcjonalności odzieży ostrzegawczej. W niektórych przypadkach ubrania są wykonane z materiału trudnopalnego, co z pewnością ma duże znaczenie u osób pracujących np. w hucie lub zakładach petrochemicznych. Drogowcy zajmujący się wymianą kostki brukowej i spędzający długi czas w pozycji klęczącej mogą zostać wyposażeni w odblaskowe spodnie robocze ze specjalnymi nakolannikami, które zagwarantują dodatkową ochronę dla nóg. Natomiast w sytuacji ulewnego deszczu świetnie sprawdzi się robocza kurtka odblaskowa z doczepianym kapturem. Niektóre nowoczesne kurtki pozwalają na swobodne odpinanie rękawów, co jest idealnym rozwiązaniem w przypadku zmieniających się warunków atmosferycznych.

Zobacz również: Czym się zajmuje kierownik budowy?

Dlaczego konserwacja odblaskowych ubrań roboczych odgrywa tak ważną rolę?

Regularne czyszczenie i odpowiednia konserwacja odzieży ostrzegawczej nie tylko wydłużają jej przydatność, ale i gwarantują użytkownikowi optymalną dozę bezpieczeństwa. Niestosowanie się do zasad związanych z pielęgnacją ubrań roboczych (np. używanie niewłaściwych środków czyszczących i zbyt wysokiej temperatury podczas prania) może doprowadzić do zniszczenia elementów odblaskowych i wyblaknięcia koloru. Wówczas odzież staje się zupełnie bezużyteczna, a osoba nosząca nie jest już tak dobrze widoczna. Jedynym rozwiązaniem okazuje się zakup nowych ubrań, co w przypadku zniszczenia całego kompletu może okazać się sporym wydatkiem. Dlatego też korzystniejszym rozwiązaniem jest regularna konserwacja odzieży roboczej.