Praca na budowie wymaga użycia różnorodnych narzędzi i urządzeń. Część z nich jak np. betoniarki, wiertarki czy szlifierki działają wyłącznie po podłączeniu do zasilania. Plac budowy bez prądu uniemożliwia realizację zaplanowanego projektu. Warto jednak pamiętać, że prąd budowlany nieco różni się od energii elektrycznej w domu jednorodzinnym. Na czym polega różnica pomiędzy prądem budowlanym a zwykłym? Ile kosztuje prąd budowlany?
Mianem prądu budowlanego określa się specyficzny rodzaj taryfy energii elektrycznej, którą oferuje lokalny dostawca energii lub firma uprawniona do obrotu energią elektryczną. Jak wskazuje sama nazwa, jest to taryfa przeznaczona dla prac związanych z różnorodnymi inwestycjami budowlanymi – począwszy od budowy domu jednorodzinnego, a skończywszy na dużych fabrykach przemysłowych. Prąd budowlany jest wykorzystywany do różnorodnych celów m.in. zasilania narzędzi czy zapewnienia oświetlenia dla ekipy pracującej wewnątrz nieruchomości.
Jeżeli na działce budowlanej znajduje się dostęp do mediów oraz przyłącze energetyczne, to wówczas można skorzystać z aktualnego źródła energii. W przypadku, gdy takowe nie istnieje, to wówczas można skontaktować się z lokalnym dostawcą, aby podłączyć media do działki. Niestety termin przyłączenia jest stosunkowo długi i może trwać do 6 do nawet 12 miesięcy.
W niektórych przypadkach np. podczas budowy osiedla inwestorzy muszą mierzyć się ze sztywno ustalonymi terminami na oddanie lokali mieszkalnych właścicielom. Dlatego też część z nich decyduje się na zakup agregatów prądotwórczych lub taryfę budowlaną. W tym drugim przypadku na placu budowy pojawiają się tymczasowe rozdzielnie elektryczne, które pozwalają na dostarczenie niezbędnej energii.
Warto też zaznaczyć, że pożyczanie prądu z sąsiedniej działki na rzecz realizacji prac budowlanych – zwłaszcza w przypadku braku podłączenia mediów i przyłączenia energii – jest nielegalne.
Wspomniane agregaty są często postrzegane jako tańsza alternatywa dla taryfy budowlanej. Niemniej jednak warto pamiętać, że korzystanie z agregatu prądotwórczego ma sporo ograniczeń i niekiedy jest uciążliwe. Dlaczego?
Przed podpisaniem umowy na skorzystanie z prądu budowlanego należy określić moc umowną, co pozwoli oszacować dokładną cenę u dostawcy energii. Przede wszystkim do ustalenia mocy niezbędny jest doświadczony elektryk, który ma doświadczenie w tego typu zadaniach. Warto zaufać profesjonalistom np. firmie budowlanej Fast Kraków. Samodzielne próby mogą okazać się nieskuteczne (np. z powodu dostarczenia niedostatecznie mocnego prądu) oraz niebezpieczne (np. zbyt duża moc może spowodować obciążenie urządzeń i wywołać zwarcie).
Do określenia mocy prądu wykorzystywanego w pracach budowlanych niezbędne są takie parametry jak:
Różnica pomiędzy prądem budowlanym a zwykłym dotyczy w głównej mierze ceny. Zwykła taryfa energetyczna jest przeważnie tańsza od taryfy budowlanej. Wynika to przede wszystkim z tego, że urządzenia i narzędzia wykorzystywane na placu budowy powodują większy pobór energii oraz zdecydowanie mocniej obciążają sieć.
Zwykły prąd, czyli ten wykorzystywany w gospodarstwie domowym, jest oznaczony literą G. Taryfy budowlane są opatrzone literą C, a każda z nich charakteryzuje się nieco innym rodzajem stawek.
Ostateczny koszt prądu budowlanego jest oczywiście uzależniony od rodzaju wybranej taryfy. Oczywiście to nie jedyny parametr, który wpływa na cenę energii. Poza taryfą budowlaną ważna jest wartość opłaty stałej oraz koszt 1 kwh energii.
Trudno jednak dokładnie powiedzieć, ile kosztuje prąd budowlany, bo każdy dostawca może narzucić własne stawki. Dlatego też przed podpisaniem umowy warto sprawdzić oferty firm dostępnych na rynku i wybrać najkorzystniejszą opcję.
Tak, po zakończeniu prac można zrezygnować z taryfy budowlanej i zmienić warunki dotychczasowej umowy z dostawcą energii. Warto jednak pamiętać, że jest to możliwe wyłącznie po odbiorze budynku i przedstawieniu zakładowi energetycznemu niezbędnych dokumentów.
Źródła: