Remont komina – o czym należy pamiętać?

Trudno zaprzeczyć, że komin odgrywa istotną rolę w każdym budynku. To właśnie przewód kominowy i system wentylacyjny pozwalają na skuteczne odprowadzanie dymu i spalin powstających w trakcie ogrzewania. Niemniej jednak, podobnie jak inne części nieruchomości, wymaga regularnych oględzin i napraw. Kiedy wykonać renowację komina? Czy remont komina zawsze wiąże się z jego usterką? Czym różni się naprawa komina ceramicznego od remontu komina z cegły?

Naprawa komina – najczęstsze przyczyny

W wielu przypadkach konieczność prac remontowych jest podyktowana po prostu podeszłym wiekiem budynku. Remont komina w starym domu to przeważnie jeden z wielu elementów wszystkich prac renowacyjnych. Dlatego też remont jest najczęściej równoznaczny z postawieniem zupełnie nowego komina i przy użyciu zupełnie innych materiałów. Adaptacja starej nieruchomości do dzisiejszych standardów jest niezbędna, aby zagwarantować domownikom należny poziom bezpieczeństwa i wygody.

Kolejną przyczyną mogą być wady architektoniczne. Niejednokrotnie ekipy budowlane, zazwyczaj o znikomym doświadczeniu i kiepskich umiejętnościach, już na etapie budowy powodują kardynalne błędy związane z postawieniem komina. Wówczas istnieje wiele potencjalnych czynników np. użycie niewłaściwego materiału budowlanego w stosunku do systemu grzewczego i rodzaju używanego paliwa, postawienie komina o nieodpowiednich wymiarach czy też niedbałe wykończenie i zabezpieczenie z zewnątrz, co rzutuje na jego słabej odporności wobec czynników atmosferycznych (np. intensywnego słońca, porywistego wiatru czy wilgoci wynikającej z opadów deszczu i śniegu). Słaba izolacja termiczna i wodna to niezwykle częste problemy uszkodzeń kominów. Z kolei w przypadku wnętrza częstą pomyłką wykonawców jest pozostawienie chropowatej powierzchni ścianek, co prowadzi do upośledzenia prawidłowego ciągu.

Nie można też przejść obojętnie wobec faktu, że naprawa komina jest wymagana w przypadku zaniedbania jego regularnego czyszczenia. Wielu właścicieli budynków mieszkalnych i przemysłowych sądzi, że wizyty kominiarskie powinny odbywać się zaledwie raz w roku, co jest bardzo dużym błędem. Znajdująca się na wewnętrznych ścianach komina sadza nie tylko ogranicza odprowadzanie dymu, ale i realne wpływa na wytrzymałość konstrukcji. Oznacza to, że zalegające pokłady sadzy przyczyniają się do stopniowej degradacji, a to skutkuje pogorszoną drożnością, zaburzonym ciągiem i nieszczelnością.

Ponadto renowacja komina jest często związana z wymianą pieca opałowego. Nieruchomości ogrzewane za pomocą oleju czy gazu generują zupełnie inne rodzaje spaliny aniżeli drewno czy węgiel. Różnica dotyczy nie tylko ich składu chemicznego, ale i samej temperatury.

Od czego zacząć renowację komina?

Proces naprawy komina jest uzależniony od kilku kwestii:

W praktyce każdy projekt renowacji jest traktowany indywidualnie i trudno w tym przypadku bazować na gotowych schematach. Niemniej jednak pierwszym punktem wszystkich napraw jest wykonanie oględzin kominiarskich, które pozwolą na realne oszacowanie stanu technicznego. Opinia kominiarska odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie remontu komina, gdyż to właśnie na jej podstawie dobierana jest metoda naprawy i właściwe materiały budowlane, które zagwarantują osiągnięcie pożądanego efektu.

Po wydaniu stosownej opinii należy przystąpić do kolejnego etapu, którym jest czyszczenie przewodu kominowego. Prace te wykonuje się zawsze, nawet jeżeli zaniedbanie prac kominiarskich nie stanowią bezpośredniej przyczyny remontu – w przeważającej liczbie przypadków przewód kominowy jest pokryty dużymi pokładami sadzy, dlatego też niezbędne jest przygotowanie odpowiednich warunków dla ekipy zajmującej się renowacją. Czyszczenie może być przeprowadzone dwiema metodami.

  1. Metoda wypalania, którą należy przeprowadzać odcinkowo, gdyż proces ten wiąże się z wyzwoleniem wysokiej temperatury i spowodować uszkodzenie przewodu kominowego – przed jego wykonaniem niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe i powiadomienie Straży Pożarnej o terminie realizowanego czyszczenia.

  2. Metoda mechanicznego oczyszczania przy pomocy głowicy do usuwania sadzy – ta metoda może z kolei doprowadzić do uszkodzenia kominów o osłabionej konstrukcji. Niemniej jednak nie stwarza zagrożenia pożarowego.

Na czym polega remont komina?

Kolejny etap to montaż wkładu kominowego. Instalacja wkładu odbywa się wówczas gdy renowacja komina obejmuje cały przewód. Wkład musi być odpowiednio dopasowany do średnicy przewodu, co zagwarantuje optymalną jego drożność. Warto też wspomnieć, że do montażu należy zatrudnić profesjonalną firmę np. Fast Kraków, która ma wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej i w zakresie realizacji prac związanych z naprawami kominów. Wkłady mogą być wykonane z różnych materiałów (ceramika, folia aluminiowa lub metal), które dobierane są wedle potrzeb projektu m.in. temperatury spalania i wykorzystywanego paliwa grzewczego. Warto wspomnieć, że metoda montażu wkładu podczas naprawy komina ceramicznego, jest identyczna z metodą remontu komina z cegły.

Innym sposobem naprawy komina jest zabieg zwany frezowaniem, który polega na zwiększeniu średnicy dotychczasowego przewodu kominowego. Jeżeli natomiast montaż wkładu lub frezowanie nie wchodzą w grę (np. z powodu zbyt dużych uszkodzeń), to wówczas zamiast remontu komina w starym domu niezbędne jest wykonanie zupełnie nowego systemu odprowadzania.

Zobacz również: Remont komina – o czym należy pamiętać?

Ponadto nie można zapominać, że w niektórych przypadkach prace remontowe mogą ograniczać się wyłącznie do zewnętrznych części. Wówczas ekipa budowlana będzie mieć za zadanie zabezpieczyć jego widoczne elementy. Kolejny raz należy podkreślić, że rodzaj wykonywanych czynności powinien być dostosowany do aktualnych potrzeb projektu. Prace renowacyjne komina znajdującego się ponad dachem, mogą polegać na obłożeniu mrozoodpornymi płytkami, ponownym tynkowaniu lub pokryciu go warstwą trwałej blachy.