System rynnowy tylko pozornie wydaje się niezbyt istotnym elementem nieruchomości. W praktyce stanowi niezwykle ważne wyposażenie, które pozwala ochronić budynek przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Zakładanie rynien to proste zadanie, ale w trakcie ich zakupu nie należy kierować się wyłącznie estetyką wyglądu. Znacznie ważniejszym kryterium jest materiał, z którego zostały wykonane.
Głównym zadaniem systemu rynnowego jest zbieranie wody deszczowej lub po roztopach śniegu, która spływa po dachówkach. Woda przedostająca się do rynien jest odprowadzana do gruntu. Dzięki montażowi rynien można uniknąć spływania deszczówki po zewnętrznych ścianach budynku, co pozwala ochronić przed wieloma niekorzystnymi następstwami. Ściekanie wody na ściany powoduje ich stopniową degradację wskutek nieustannego zawilgocenia. To z kolei zwiększa szansę rozwoju pleśni i grzybów.
Co więcej, wilgotne ściany przejawiają znacznie gorsze właściwości termoizolacyjne. Efektem tego jest szybsza utrata ciepła z pomieszczeń, a to może doprowadzić do nieskutecznego ogrzewania i zwiększeniem rachunków za zużycie energii. Ponadto warto też wspomnieć, że wyziębione wnętrze budynku zwiększa ryzyko występowania chorób u domowników z powodu niskiej temperatury.
Poprzez założenie rynien można też zapobiec ściekaniu wody do fundamentów. Zawilgocona podstawa nieruchomości może z kolei doprowadzić do gromadzenia się wody w piwnicy lub jej kapilarnego podciągania w murach.
Na aktualnym rynku materiałów budowlanych istnieją dwa rodzaje systemów rynnowych – plastikowe i metalowe. Akcesoria te różnią się nie tylko ceną. W obu przypadkach można wyszczególnić plusy i minusy, które zadecydują o ostatecznym wyborze podczas zakładania rynien w nieruchomości.
W przypadku montażu rynien metalowych należy wziąć pod uwagę fakt, że rynny są wykonane z różnych stopów:
miedzi,
aluminium,
tytano-cynku,
stali ocynkowej.
Mogłoby się wydawać, że rynny metalowe są podatne na rozwój korozji, ale producenci odpowiednio je zabezpieczają m.in. zapewniając im ocynkowanie. Ryzyko występowania rdzy następuje wskutek naruszenia jej struktury (np. zarysowania). Montaż rynien metalowych gwarantuje dużą wytrzymałość wobec obfitego ciężaru – duże opady deszczu lub śniegu, które spływają z połaci dachowych, mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Jednak dzięki rynnom wykonanym z metalu konstrukcja jest nie tylko stabilna, ale i bardzo wytrwała na gwałtowne zmiany temperatury. Dlatego opady zimnego deszczu na rozgrzane rynny nie spowodują zniszczenia materiału. Co więcej, intensywne słońce nie doprowadzi do spłowienia koloru.
Niemniej jednak przy montażu rynien metalowych należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:
mogą powodować obciążenie dachu,
instalacja jest trudna i czasochłonna (m.in. z powodu ciężaru),
koszt ich zakupu jest znacznie większy niż rynien plastikowych,
zacieki są trudne w czyszczeniu, a rynny wymagają regularnej konserwacji,
w trakcie nieodpowiedniego i nieostrożnego transportu mogą ulec zniekształceniom.
Do głównych zalet należy zaliczyć niewielką wagę, co w minimalnym stopniu powoduje obciążenie konstrukcji dachu. Ponadto dzięki temu montaż rynien plastikowych jest o wiele łatwiejszy aniżeli tych wykonanych z metalu. Zadrapania rynien z PCV w żadnym stopniu nie wpływają na ich funkcjonalność i żywotność. Ich gładka powierzchnia sprawia, że nagromadzone w rynnach liście nie będą zalegać i ograniczać drożności – dzięki temu przepływ wody pozostanie nienaruszony. Ponadto nie można zapominać, że koszt ich zakupu jest znacznie mniejszy niż w przypadku metalowych odpowiedników, nie wymagają konserwacji, są proste w czyszczeniu, a na rynku występują w dużej liczbie wariantów kolorystycznych.
Niemniej jednak montaż rynien plastikowych nie jest decyzją pozbawioną wad. Rynny z PCV są niezwykle podatne na działanie wysokiej temperatury powietrza i promieniowania słonecznego, które prowadzą do wydłużania i zniekształceń materiału. Ponadto należy pamiętać, że plastik nie jest materiałem ekologicznym – niemniej zużyte rynny można przekazać do punktów zajmujących się recyklingiem.
Zobacz również: Co powinna zawierać nowoczesna obora?
Firma budowlana FastKraków oferuje usługę montażu rynien plastikowych i metalowych w różnych typach nieruchomości. Do Państwa dyspozycji oddajemy zespół doświadczonych fachowców, którzy mają na koncie dziesiątki zrealizowanych projektów związanych z zakładaniem rynien. W naszej pracy stawiamy na bezpieczeństwo, skuteczność i zadowolenie klientów – zainteresowanych poznaniem szczegółów zachęcamy do kontaktu!