System rynien ukrytych – wady i zalety

Jednym z aktualnych trendów w budownictwie jest minimalizm – oznacza to, że właściciele domów jednorodzinnych coraz chętniej decydują się na ograniczenie ilości widocznych elementów w budynku. Idealnym przykładem minimalistycznego rozwiązania jest system rynien ukrytych. Czy rynny ukryte w elewacji są dobrym pomysłem? Jakie są główne wady i zalety rynien ukrytych? Czy ukryte rynny są proste w montażu?

Rynna ukryta w elewacji – co to jest i gdzie się ją wykorzystuje?

Orynnowanie stanowi niezbędny element we wszystkich nieruchomościach. Dzięki niemu budynek, a zwłaszcza ściany i fundamenty, są chronione przed przesadnym gromadzeniem się wody z opadów deszczu i śniegu, która może prowadzić do ich uszkodzenia. Choć budynki są zabezpieczone dzięki odpowiedniej hydroizolacji, to jednak nawet najlepsza ochrona okaże się nieskuteczna w przypadku intensywnej ulewy bądź wielodniowej śnieżycy. Orynnowanie jest więc niezbędnym elementem wyposażenia.

W nowoczesnych domach coraz częściej wykorzystuje się rynny ukryte, zwane fachowo systemem bezokapowym. Dach pozbawiony okapu z rynnami ukrytymi w elewacji jest alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Mianem tym określa się konstrukcję, w której wspomniany okap orynnienia kończy się na granicy i nie wykracza poza ich zarys. W efekcie budynek wygląda jak jednolita bryła, która jest wolna od widocznych dodatków. Systemy rynien ukrytych mogą być zamontowane:

Ukryte rynny są przeważnie wykorzystywane w nowatorskich i oryginalnych projektach budowlanych domów jednorodzinnych. Niemniej jednak tego typu rozwiązania są także często wykorzystywane np. w nietradycyjnych i innowacyjnych budynkach biurowych, które należą do dużych korporacji.

Zalety systemu rynien ukrytych

Nie ulega wątpliwościom, że dużym atutem montażu rynien ukrytych w elewacji jest zapewnienie budynkowi wysokiego poziomu estetyki. Brak odstających elementów zapewnia prostotę, która idealnie wpisuje się w definicję surowego stylu skandynawskich nieruchomości – często określanych nowoczesnymi stodołami z dwuspadowym dachem i widocznym minimalizmem. Dzięki ukrytym rynnom system odwodnienia dachu jest niewidoczny, natomiast maskownica przy dachu może zostać z łatwością dopasowana do kolorystyki tynku i zgubić się w całości projektu. Osoby ceniące sobie wizualną prostotę z pewnością powinny przemyśleć rozwiązanie tego typu.

Kolejną zaletą rynien ukrytych jest uniwersalność ich użycia. Skoro są niewidoczne, to wobec tego można je z łatwością dostosować do projektu budowlanego i stylu nieruchomości. System rynien ukrytych jest możliwy do zamontowania zarówno w tradycyjnych domach wykończonych cegłą lub tynkiem, jak i budynkach pokrytych nowomodnymi płytkami elewacyjnymi. Jak się okazuje, rynny ukryte są odpowiednie nie tylko dla nowomodnych brył – również budowlana klasyka może z nich skorzystać.

Innym pozytywem jest wyjątkowo duża szczelność, co stanowi niezwykle istotną kwestię dla zabezpieczenia budynku. Mogłoby się wydawać, że w systemach bezokapowych atuty estetyczne przeważają nad funkcjonalnością, ale w praktyce jest zgoła inaczej! Profesjonalny montaż rynien ukrytych w elewacji, zakup rynien spustowych z wytrzymałego PVC i użycie agresywnego kleju stanowi gwarancję niezwykle trwałego i skutecznego połączenia. Warto jednak podkreślić, że kluczową rolę odgrywa tu wspomniany montaż – decydując się na instalację ukrytych rynien należy zdecydować się na firmę o niezbędnej wiedzy i praktycznym doświadczeniu np. FastKraków, która na swoim koncie ma wiele zrealizowanych zleceń z tej kategorii.

Czy rynny ukryte mają wady?

Niestety system rynien ukrytych ma swoje wady, które dla niektórych osób mogą okazać sporym utrudnieniem. Przede wszystkim decyzję o montażu bezokapowego orynnienia należy podjąć już na etapie przygotowywania projektu budowlanego. Jest to niezwykle istotne, aby zawczasu zdecydować czy rynny mają znajdować się wewnątrz warstwy termoizolacyjnej budynku. Chęć późniejszej instalacji rynien ukrytych w elewacji wiąże się z niezwykle kosztownymi pracami budowlanymi.

Osobną kwestią jest sam montaż ukrytych rynien, który dla niedoświadczonej ekipy budowlanej jest z całą pewnością bardzo problematyczny. Dlatego też inwestorzy czy właściciele mieszkań powinni zdecydować się wyłącznie na skorzystanie z usług profesjonalistów o wiedzy i realnych umiejętnościach w zakresie instalacji systemu bezokapowego. Powodem jest nie tylko popełnienie błędów dotyczących estetyki budynku – źle zamontowane rynny ukryte w większości przypadków powodują nieszczelność całego orynnienia, a to skutkuje zawilgoceniem elewacji i fundamentów.

Przeczytaj również: Jak zacząć budowę domu?

Należy też wspomnieć, że koszt montażu systemu rynien ukrytych nie należy do małych. Cena materiałów jest wyższa niżeli w przypadku tradycyjnego oryniennia okapowego. Niemniej jednak wartość finalnego wydatku jest uzależniona od wielu parametrów m.in. powierzchni dachu czy poziomu skomplikowania całej instalacji. Dlatego przy prostych projektach koszt może okazać się nieprzesadnie duży w stosunku do tradycyjnego rozwiązania.

FASTKRAKÓW – profesjonalny montaż ukrytych rynien

Jeżeli planujesz przygotować dom lub inną nieruchomość w minimalistycznym stylu i chcesz nadać jej nowatorskiego wyglądu, to z całą pewnością warto postawić na rynny ukryte w elewacji. W tym celu warto zdecydować się na prawdziwych fachowców jak firmę FastKraków. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej, profesjonalny sprzęt i wykwalifikowany zespół specjalistów gwarantują szybką i skuteczną realizację projektu. Na swoim koncie możemy pochwalić się realizacją różnych projektów budowlanych, które wykorzystują system rynien ukrytych – wiemy, w jaki sposób wykonać prawidłowy montaż bezokapowego orynnienia, aby nie narazić nieruchomości na niepotrzebne problemy związane z nieszczelnością i nadmiernym gromadzeniem się wody. Zainteresowanych poznaniem szczegółów oferty współpracy i dostępnych terminów zachęcamy do kontaktu.