Jak prawidłowo wykonać hydroizolację domu?

Jednym z wielu ważnych aspektów, o który trzeba zadbać podczas budowy domu, jest jego odpowiednia izolacja przed wodą. Ten aspekt jest bardzo ważny już na etapie budowie fundamentów. Zaizolować trzeba również dach, taras, balkon, a nawet ściany. Warto zacząć już od początku, by fundamenty nie tylko były solidne, ale również odpowiednio chroniły dom przed wilgocią.

Dlaczego odpowiednia hydroizolacja domu jest taka istotna?

Od lat wiadomo, że woda może niszczyć i zagrażać wszelkim konstrukcjom, dlatego tak ważna jest prawidłowa hydroizolacja domu. Jeżeli fundamenty nie zostaną prawidłowo zaizolowane, zaczną podsiąkać wodą. To oznacza nie tylko wilgoć w budynku, ale przede wszystkim niższą trwałość zastosowanych materiałów. Nieodpowiednia hydroizolacja naraża nie tylko konstrukcje budynku, ale także zdrowie mieszkańców.

Zobacz także: Jak wykonać hydroizolacje tarasu?

Wbrew obiegowo powtarzanym opiniom, często spotykanym też na forach internetowych, do prawidłowej hydroizolacji domu nie wystarcza folia kubełkowa. Choć sam materiał uważany jest za szczelny, to już wykonanie szczelnej wanny zabezpieczającej fundamenty z wielu arkuszy jest nie tyle trudne, co wręcz niemożliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że taka folia łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym.

Rodzaje izolacji?

W budownictwie stosuje się dwa rodzaje hydroizolacji: przeciwwilgociową oraz przeciwwodną. Ta pierwsza chroni konstrukcję przed wodą, która nie wywiera ciśnienia. Taką izolację stosuje się przy budowie na gruncie przepuszczalnym, a więc gdy mamy pewność, że woda wsiąknie w ziemię, zamiast spiętrzać się wokół domu. Taka hydroizolacja domu ochroni go przed wodą deszczową i wilgocią podciąganą z gruntu. Najczęściej wykonuje się ją przy zastosowaniu papy, lepiku oraz emulsji asfaltowych.

Jeżeli na działce występuje glina czy ił, czyli gleba nisko-przepuszczalna to izolacja przeciwwilgociowa może nie wystarczyć, właśnie w takich sytuacjach sytuacjach stosuje się izolację przeciwwodną. Jest to też idealne rozwiązanie, gdy nie chcemy wykonywać drenażu terenu, a działka znajduje się na terenie wilgotnym. Izolacja przeciwwodna jest też niezbędna gdy fundamenty leżą poniżej poziomu wody gruntowej. Aby ochronić dom przed przeciekaniem konieczne jest zastosowanie materiałów wysokiej jakości.

Zobacz także: 3 najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania hydroizolacji